Ebben a cikkben nem azt veszem végig, hogy általában milyen táplálékokra van szüksége a kutyának, hanem azt, ami állandó kérdés, hogy az emberi táplálékokból mit lehet adni a kutyának és mit nem.
A nyers táplálásról, vagy BARF-ról kimondottan nem szeretnék ebben a cikkben írni, keressetek rá, rengeteg oldalon írnak róla.
I. Gabonafélék: rizst, zabot, kölest, árpát hajdinát, kukoricadarát, tönkölybúzát, rozst, korpát és én ide sorolom, hogy főtt tésztát is adhatunk nekik. (jó szénhidrátforrások, főzve adjuk nekik)
II. Tejtermékek: Aludttej, joghurt, kefír, túró jobb a kutyának, mert kevesebb laktózt tartalmaznak, valamint a sajt.
Sőt hasmenés esetén kimondottan jó egy kis natúr joghurt, helyre rakja a bélflórát (probiotikum)
III. Hús, belsőség, hal, csont:
Húsok közül: szarvasmarha, ló, juh, baromfi jöhet, sertéshús is csak ott nagyon ügyeljünk, hogy jól megfőzve legyen.
Főtt hal:
Ha megfőzzük, akkor kutyánk jobban tudja hasznosítani a belőle származó vitaminokat és a vasat, illetve a főzésnél elpusztulnak az élősködők. Csak szálka nélküli halat adjunk nekik.
Belsőségek közül kaphatnak a kutyusok: máj, vese, szív, lép, tüdő. A belsőségeket mindig főzzük meg, ne adjuk nekik nyersen!
Máj: Májból ne többet, mint napi 50 grammot vagy ne haladja meg az adag 5%-át. Sok vitamint és tápanyagot tartalmaz és magas a vas, réz és cink tartalma.
Vér: A vérnek magas a fehérje és vas tartalma. Kevés zsírt tartalmaz. Könnyen emészthető. Megfőzve vagy sütve a legjobb.
Virsli: Inkább jutifalat legyen, mint a kaja része.
IV. Gyümölcsök:
Banán, fekete áfonya, eper, málna, magtalanított görögdinnye, körte, kiwi, bogyós gyümölcsök.
Narancs: csak kis mennyiséget, mert gyomorsavat csinál nekik, de ugyanúgy hozzásegít a kutya ellenálló képességének növeléséhez, mint az embernél.
Alma: magházat és a magokat távolítsuk el a közepéből. Az almamag kis mennyiségben ciánt tartalmaz.
V. Zöldségek: vitamin és rostforrás
Brokkoli, sárgarépa, csírák, uborka, cukkini, kelbimbó, kínai kel, karfiol, karalábé, cékla, tök, zeller, spenót, salátafélék, paprika.
Főtt sütőtök: antioxidáns, tele van tápanyaggal és vitaminnal (A, B, C-vitamin, kalcium, foszfor, magnézium, karotinoid-ot tartalmaz, de csak kis mennyiségben adagoljuk: 1-2 evőkanállal nyugodtan kaphat a kutya/alkalom)
Főtt krumpli: A nyers krumpli keményítőtartalmát nem tudja megemészteni a kutya, de a főtt krumpliét igen, így ezt is kaphat kedvencünk.
VI. Fűszernövények, gyógynövények:
Csalán, petrezselyem, kurkuma, csipkebogyó, kapor, lucerna, vízi torma, aloé vera, kamilla.
Nagy talány a fokhagyma:
Sok helyen azt olvastam, hogy a hagymák és ezek között a fokhagyma is olyan, amit nem szabad enni a kutyának, mert olyan hatóanyagot tartalmaznak, melyek károsítják a kutyák vörösvérsejtjeit, vérszegénységet okozva, melynek tünetei: hányás, gyengeség, ételundor, unottság, nehézlégzés.
Miközben egy-két felsorolásban mégis látom a fokhagymát, s kiemelik, hogy féregtelenítés esetén érdemes egy kis adag fokhagymát összetörve a kutyának adni. Vagy amit boltokban lehet helyette kapni, az a fokhagyma por.
VII. Egyéb eledelek:
Főtt tojás: fontos fehérjeforrás.
Fű: A fű csillapítja a szájüregben és a torokban (garatban) is kialakult kellemetlenségeket. Ha a kutyák ki akarják üríteni gyomruk tartalmát, vagy nincs rendben valami a gyomrukban, akkor is füvet esznek.
A kutyák viszonylag könnyen hánynak, ez nem olyan nagy probléma, hogy így teszik rendbe magukat.
Zöld kagyló kivonat: ízületvédő.
Tengeri algaliszt: táplálék kiegészítő, rengeteg vitamint tartalmaz, segíti az immunrendszer és a pajzsmirigy működését, valamint a tápanyagok megfelelő felszívódását. Pozitívan hat a szőr minőségére is.
Ajánlják: kölyökkutyának, vemhes, s idősödő állatnak.
Méz: kis mennyiségben kaphat, ha szükséges. Immunrendszer erősítő, méregteleníti, tisztítja a szervezetet.